Kojšovská hoľa má svoje čaro nielen v teplom ročnom období, ale aj v zime, ktorá tu začína oveľa skôr, ako v nižšie položenej časti Košickej kotliny. Zatiaľ čo tam ešte doznieva nevládna a sychravá jeseň, na Kojšovskej holi sa návštevníkom často naskytá nádherný obraz belobou sa jagajúcich lesov postriebrených inovaťou. Po napadaní prvého snehu je pohľad na zasneženú, pri slnečnom žiarení oslnivo bielu kupolu Kojšovskej hole nad tmavozeleným pásom lesov ešte podmanivejší než v lete. Zimnú metamorfózu často dotvára námraza, ktorá mení smrekové a bukové solitéry na rozprávkové figúry ozrutných bielych obrov. Po vytvorení dostatočnej snehovej pokrývky sa Kojšovská hoľa stáva ozajstným rajom pre milovníkov lyžovania. Dlhý a tiahly hrebeň Volovských vrchov, postupne klesajúci z Kojšovskej hole až po Bankov je ako stvorený pre lyžiarsku turistiku. O jej obľúbenosti svedčí každoročne na začiatku snehovej sezóny vyjazdená bežecká stopa po turistickej magistrále Cesta Hrdinov SNP, ktorú najmä košickí turisti hojne využívajú. Prejazd celým týmto hrebeňom dostal medzi športovcami pomenovanie „Košický (Vraňarský) lyžiarsky maratón“. Nadväzujú tak na tradíciu slávnych lyžiarskych maratónov zo začiatku minulého storočia. Podľa publikácie História turistiky v Košiciach od JUDr. Jána Gašpara sa prvý takýto diaľkový lyžiarsky pretekársky maratón na trati dlhej 50 km uskutočnil prvýkrát v roku 1929. Viedol z Gelnice Perlovou dolinou na chatu Erika a odtiaľ cez Zlatoidské lúky, Prednú holicu, Jahodnú a Bankov až do Čermeľa. Terajšiu 27 km dlhú lyžiarsku magistrálu z Čermeľa cez Bankov, Jahodnú a Prednú holicu až po chatu Erika začali košickí turisti budovať už koncom roku 1939. Na stavbe sa zúčastňovali tiež vojnoví zajatci a Židia z pracovného tábora. Dobudovali ju koncom roku 1942 a po celej dĺžke trate vystavali 25 malých ochranných prístreškov.
Až v osemdesiatych rokoch minulého storočia vzmáhajúci sa cestovný ruch a športové odvetvia odhalili vynikajúci a do tej doby nevyužitý zimný potenciál Kojšovskej hole, vhodný tak pre bežecké, ako aj zjazdové lyžovanie i snowboarding. Následne začala podľa schválenej štúdie územného plánu výstavba rozsiahleho lyžiarskeho areálu, ktorý spĺňal tie najprísnejšie kritériá.
Oproti iným zimným strediskám v okolí Košíc – Hrešnej, Jahodnej, Plejsám a Medzeve má nesporne veľkú výhodu v svojej nadmorskej výške. Tá zaručuje nižšie zimné teploty, bohatšie zrážky a tým aj vyššiu snehovú pokrývku, ktorá je hlavným predpokladom lyžiarskych možností.