Skip to main content
Dôležité upozornenie: Dočasné zatvorenie chaty z dôvodu rekonštrukcie.

Radi by sme vás informovali, že chata Erika bude dočasne zatvorená kvôli rekonštrukcii, aby sme vám v budúcnosti mohli poskytnúť ešte lepší zážitok. Počas tohto obdobia nebudeme môcť prijímať rezervácie ani poskytovať služby.

Fauna

Živočíšstvo  Kojšovskej hole je zastúpené skoro výlučne lesnými druhmi. Veľké výškové rozdiely spôsobujú, že tu môžeme vidieť druhy žijúce tak v stredných, ako aj vyšších polohách. Celá oblasť je bohatá na všetky druhy poľovnej zveri, z ktorej je najviac zastúpená stále migrujúca srnčia a jelenia zver a ďalej diviak.

Z mäsožravcov sa tu vyskytuje líška, vzácne rys, v zime občas i vlk, sporadicky sa sem zatúla medveď. Vzácnejší je jazvec, veverička a plch. V súvislých lesoch sa môžeme stretnúť s kunou lesnou.

Poľovné revíry patria poľovníckym združeniam až na poľovný revír Záhon.

Čistota vôd v horných úsekoch horských bystrín je na vysokej úrovni, a preto sú dobre zarybnené. Žije v nich pstruh dúhový a potočný lipeň. Najzdravšou vodou pre chov pstruhov je Perlový potok.

Veľmi bohato je zastúpená avifauna. V jarných mesiacoch sú lesy plné melodického spevu drozda plavého a trskotavého. Najtypickejšími lesnými vtákmi sú však ďatle, kôrovníky i brhlíky, sýkorky, kolibiarky, mucháriky, oriešky, pinky a sojky. Telesne väčšie a plaché vtáky hniezdia len v odľahlejších kútoch. V ihličnatých lesoch môžeme stretnúť krivonosa, kuvičoka vrabčieho, pôtika kapcavého, sovu uralskú. Pozorovaný tu bol bocian čierny. Z drobnej pernatej fauny sa ďalej vyskytuje jarabica, z dravej avifauny jastrab veľký, krkavec, myšiak hôrny, orol krikľavý a sokol, z cicavcov nenápadný piskor.

V okolí prameňov a na vlhkých miestach žije ropucha a salamandra, kunka žltobruchá a skokan hnedý.

V ihličnatých porastoch a v zmiešaných bučinách nad 1000 metrov žijú pravé vysokohorské druhy vtákov ako drozd kolohrivý, sýkorka čiernohlavá, orešnica perlavá a hlucháň, ktorý je naším najväčším lesným vtákom. Po ňom bol pomenovaný záver doliny Perlového potoka s jeho pravostranným prítokom – Tokáreň.

V ihličnatých lesoch pod Kojšovskou hoľou žije sýkorka chochlatá, sýkorka uhliarka a náš najmenší vták – králik zlatohlavý. V smrekovej mladine najčastejšie hniezdia vrchárka modrá a červienka obyčajná.

Fauna trávnatých holí na hrebeňoch je už o niečo chudobnejšia. Medzi trsmi čučoriedok a brusníc sú hojne rozšírené jašterice živorodé, ktoré spolu s drobnými hlodavcami tvoria hlavnú potravu vreteniciam obyčajným. Tento náš jediný jedovatý had tu bol zistený vo vzácnej čiernej forme.

Ulitníky žijú v týchto polohách vo veľkom množstve. Môžeme tu vidieť najrozličnejšie druhy, od tých najmenších, ktorých ulita má veľkosť špendlíkovej hlavičky, až po slimáka obyčajného. Veľmi bohatá je aj fauna chrobákov. Z nich najnápadnejšia  je bystruška zlatá a fúzač alpský. Zaujímavosťou Kojšovskej hole je to, že tu žije až 31 vyslovene alpských druhov chrobákov.